Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 sierpnia 2023 r.
10:57

Siedzą, ale nie próżnują. Praca i płaca więźniów. Jak to wygląda?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Pracownicy kompleksu kulturalno-oświatowego w trakcie wypełniania obowiązków. Na zdjęciu jeden z pracowników biblioteki podczas wprowadzania książek do systemu oraz skazany w trakcie układania oddanych książek.
Pracownicy kompleksu kulturalno-oświatowego w trakcie wypełniania obowiązków. Na zdjęciu jeden z pracowników biblioteki podczas wprowadzania książek do systemu oraz skazany w trakcie układania oddanych książek. (fot. ZK Zamość)

Za darmo mają dach nad głową i wyżywienie. Na tyle długo, na ile sąd orzekł wobec nich karę pozbawienia wolności. Okazuje się, że tylko dla co trzeciego osadzonego pobyt za kratkami mija bezczynnie. Większość pracuje. Mniejszość dostaje za to pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak jest na pewno w Zakładzie Karnym w Zamościu i jego oddziale zewnętrznym, gdzie co miesiąc zatrudnienie ma od 68 do 70 procent spośród ok. 600 osadzonych.

Każdy ze skazanych, który tutaj trafia, zostaje skierowany do lekarza medycyny pracy, który określa, czy dana osoba jest zdolna do podjęcia zatrudnienia. Większość słyszy „tak”.

Efekt jest taki, że do pracy codziennie wychodzi z celi ok. 360 mężczyzn.

Z celi do pracy

– Wewnątrz jednostki pracuje aktualnie ponad 230 osadzonych, z czego odpłatnie ponad 60. Poza terenem zakładu karnego pracę wykonuje niemalże 130 osadzonych, z czego prawie 120 odpłatnie – informuje mł. chor. Mateusz Synowiec z ZK w Zamościu.

I dodaje, że tzw. powszechność zatrudnienia skazanych kwalifikujących się do pracy w Zamościu co miesiąc oscyluje w granicach 99 procent.

– Skazani bardzo chętnie podejmują zatrudnienie, pozytywnie wpływa to na ich proces resocjalizacji, daje poczucie stabilności oraz uczy systematyczności – przekonuje mł. chor. Synowiec.

Wyjście z celi i zajęcie się czymś konkretnym pomaga po prostu „zabić czas”. Ale chodzi podobno nie tylko o to.

W budowlance i parafii

– Dodatkowo zatrudnienie pozwala zdobyć nowy zawód oraz umiejętności, co zwiększa szanse osadzonych na rynku pracy po opuszczeniu izolacji penitencjarnej. Dzięki odpłatnej formie zatrudnienia skazani mają możliwość spłaty zobowiązań alimentacyjnych oraz innych zobowiązań finansowych – wyjaśnia Synowiec.

Zadania, jakie więźniowie dostają do wykonania w ZK bywają różne. To np. prace remontowe, także zajęcia w stołówce, czy bibliotece. Poza więzieniem rozpiętość branż jest również spora. Zamojski ZK współpracuje w tej dziedzinie z 20 kontrahentami, głównież branży meblarskiej, ale także spożywczej, przemysłu drzewnego czy budownictwa. – Współpracujemy też z hospicjum oraz parafią prawosławną – dopowiada mł. Chor.

Jak zarabia więzień?

Mimo tego, że praca ne zewnątrz jest najczęściej płatna, to wcale nie znaczy, że osadzeni podczas pobytu w więzieniu zbijają kokosy. Tak naprawdę trafia do nich jedynie ułamek pensji.

Są im potrącane składki na podatek i ubezpieczenie społeczne. Poza tym 7 procent wynagrodzenia idzie na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a jeszcze więcej, bo aż 53 procent na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. To m.in. dzięki temu w więzieniach są organizowane kursy doszkalające dla skazanych.

– Do 40 procent mogą stanowić zajęcia komornicze, np. alimenty, natomiast z pozostałej części 50 procent, ale nie więcej niż 4 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przekazane zostaje na konto tzw. „akumulacji” czyli gromadzenie środków do przekazania skazanemu w chwili zwolnienia z zakładu karnego. Środki te odkłada się do kwoty jednego miesięcznego wynagrodzenia pracowników – wylicza mł. chor. Mateusz Synowiec i wyjaśnia też, że dopiero jeżeli coś z tego jeszcze zostanie, skazany może skorzystać na własne cele.

– Może spłacać dodatkowe zobowiązania, np. grzywny wspierać rodzinę, czy chociażby opłacać produkty zakupione w kantynie jednostki penitencjarnej – tłumaczy funkcjonariusz służby więziennej.

Skazani pracują np. wykonując prace budowlane i remontowe wewnątrz więzienia (fot. ZK Zamość)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

VI Marsz Równości w Lublinie (zdjęcia) - „Jesteśmy u siebie”.
Foto/wideo
galeria

VI Marsz Równości w Lublinie (zdjęcia) - „Jesteśmy u siebie”.

Kolejny raz, ulicami miasta przeszła kolorowa parada. Pod hasłem „Miłość, a nie wojna” uczestnicy maszerowali m.in. w imię tolerancji, równości, wolności i pokoju na świecie.

Zwycięzcy Olimpiady otrzymali nagrody

Miejsca na studiach mają już zapewnione

Wygrali indeksy na Politechnikę Lubelską. Chodzi o osiemnastu zwycięzców ogólnopolskiego etapu Olimpiady Zawodowej "Rok przed dyplomem” skierowanej do uczniów techników.

Gorący weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Gorący weekend z Trzydziestką

Życie zaczyna się po trzydziestce, a weekend w Klubie 30. To popularne miejsce weekendowych szaleństw jest wybierane przez spragnionych szaleństw lublinian. Zobaczcie, jak się bawiono podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Klaudiusz Sypeń zdobył w sobotę pięknego gola

Świdniczanka pożegnała się ze swoim stadionem pięcioma golami i wysokim zwycięstwem nad Sokołem

W ostatnim domowym meczu w sezonie 23/24 piłkarze Świdniczanki wreszcie dali swoim kibicom sporo radości. Drużyna Łukasza Gieresza rozbiła Sokół Sieniawa 5:2. Dzięki temu zapewniła sobie utrzymanie, a przy okazji przełamała się na własnym stadionie. Poprzednio z kompletu punktów przy ul. Turystycznej beniaminek cieszył się… 20 kwietnia.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe

Patryk Małecki w 79 minucie wyleciał z boiska

Trzy czerwone kartki Avii Świdnik w Wiązownicy, dwa gole i zero punktów

Sporo działo się w sobotę na boisku w Wiązownicy. Po godzinie gry wydawało się, że Avia wywalczy komplet punktów. Piłkarze Łukasza Mierzejewskiego prowadzili w tym momencie 2:0. Co ciekawe, goście kończyli jednak spotkanie w… ósemkę i w ostatnich sekundach przegrali z walczącym o utrzymanie rywalem 2:3.

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium