Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2024 r.
7:06

Szykują się zmiany na uczelniach. Zapowiedział je minister nauki, który przyjechał do Lublina

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia.
Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia. (fot. UMCS)

Finansowanie badań, remonty akademików i kontrole uczelni medycznych – to jedne z najważniejszych zadań, na które stawia ministerstwo. O tym, jaka będzie przyszłość polskiej nauki rozmawiał szef resortu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej ze społecznością akademicką z regionu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizyta odbyła się w ramach cyklu spotkań, który realizowany jest od początku kadencji nowego szefa resortu. Zaproszenie do udziału otrzymały wszystkie samorządy studenckie i doktoranckie uczelni publicznych i niepublicznych funkcjonujących na terenie Lubelszczyzny. Jedną z kluczowych kwestii, na które zwrócił uwagę Wieczorek, była nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym:

- Chcemy też wysłuchać jakie propozycje są ze strony różnych środowisk akademickich w Polsce, bo prawda jest taka, że trzeba rzeczywiście tę ustawę znowelizować i myślę, że dzisiaj już nikt nie ma w tej sprawie żadnych wątpliwości, szczególnie po tym, co dzieje się na Collegium Humanum.

Resort chce przede wszystkim stawiać na jakość, a nie ilość w procesie kształcenia. Collegium Humanum zdaniem ministra nie jest jedyną uczelnią, która wymaga zmian.

- Analizy pokazują, że niestety tego typu przypadków jest dużo więcej, no ale to jest przed nami i wymaga niestety zmian ustawowych. Będziemy to realizować – mówi szef resortu.

Akademiki i problemy finansowe

Kluczową sprawą dla ministerstwa mają być również kwestie stypendiów, a także budowa i remont akademików. Dariusz Wieczorek zwrócił uwagę, że w Polsce mamy 100 tys. miejsc w domach studenckich, z czego blisko 1/3 jest niedostępna ze względu na zły stan techniczny. Pomóc może fundusz dopłat, z którego obecnie budowane są mieszkania komunalne.

- Chcemy, żeby z tego funduszu mogły również korzystać uczelnie wyższe z przeznaczeniem na remont i budowę akademików. Wstępnie tutaj władze uczelni też przedstawiły zapotrzebowanie, jeżeli chodzi o akademiki UMCS-u, więc też wiemy i od razu sygnalizujemy, że jak ta ustawa zostanie podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie, to będzie już można w tym roku korzystać z tych środków finansowych.

Minister wśród najważniejszych wyzwań dla polskich uczelni wymienił również potrzebę zmian w środowisku doktorantów i brak środków finansowych na rozwój badań.

- Problem finansowania nauki generalnie można traktować jako duże wyzwanie dla wszystkich uczelni, pewnie nie tylko tych publicznych, ale również niepublicznych. I jak sądzę, jest to również to wyzwanie dla samego ministerstwa. Zależałoby nam bardzo na transparentności, na jasności przepisów, na wprowadzeniu czy powrocie do normalnych zasad funkcjonowania uczelni wyższych w warunkach polskich – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS i gospodarz spotkania. 

„Neo-lekarze” vs Polska Komisja Akredytacyjna

Palącą kwestią jest również analiza jakości kształcenia na uczelniach medycznych. Tę kwestię mają rozwiązać nadchodzące kontrole Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

- Jeżeli się okaże, że po kontroli któreś z tych uczelni, na których te kierunki lekarskie się otworzyły, mimo negatywnej decyzji i opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, to będziemy te kierunki bezwzględnie zamykać. 

Mają na tym jednak nie ucierpieć przyszli lekarze, którzy się tam kształcą. W przypadku zamknięcia kierunku studenci będą przejmowani przez inne uczelnie państwowe, które na danym terenie funkcjonują. Jest na to zgoda ze strony rektorów.

- W Polsce nie powstanie żaden kierunek, nowy kierunek na jakiejkolwiek uczelni bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Oświadczam, że minister bez takiej opinii nie podpisze żadnej zgody na uruchomienie jakiegokolwiek kierunku – podkreśla Wieczorek. I jak dodaje: - Na pewno nie doprowadzimy do sytuacji takiej, żeby za 7 czy 8 lat ktoś szedł do lekarza i zadawał sobie pytanie, czy stoi przed nim neo-lekarz, czy faktycznie lekarz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty