Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 marca 2022 r.
7:31

Studentka UMCS relacjonuje z Odessy szykującej się na oblężenie Rosjan

114 4 A A
Daria Korsak w schronie, który zrobiła razem z rodziną w piwnicy
Daria Korsak w schronie, który zrobiła razem z rodziną w piwnicy (fot. Archiwum prywatne)

Daria Korsak jest studentką dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie przebywa w swojej rodzinnej Odessie. Mówi, że zostanie tam do końca wojny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy dzień wojny 18-letnia Daria relacjonuje tak: – Tata kazał nam szybko i po cichu spakować nasze rzeczy. Mama i 12-letni brat mieli jechać na wieś na zachodzie Ukrainy, ja do Polski, a tata miał zostać w domu. Ale ostatecznie nie wyjechaliśmy. Na drogach zrobiło się bardzo niebezpiecznie.

Jej ciocia uciekła ze swoimi dziećmi do Mołdawii. Przyjaciółka z rodziną do Rumunii. – Zostaję w swoim kraju. Wrócę na studia do Polski jak skończy się wojna – zapowiada Daria.

Od wieczora do rana Daria ma dyżur – stoi na straży domu. Kładzie się spać o 7 rano. Śpi kilka godzin.

W schronie w piwnicy są w nim dwa materace, woda, światło oraz koce. Kiedy Odessa będzie bombardowana, schowają się właśnie tam. – Cały dzień jesteśmy w domu. Nie włączamy światła – opowiada.

W Odessie godzina policyjna obowiązuje od 19 do 6 rano. – Nikt nie wychodzi. Sklepy są zamknięte. Otwarte są tylko apteki, ale nie wszędzie.

Na początku rosyjskiej inwazji w Odessie kolejki do sklepów, banków i stacji benzynowych były ogromne. Zatankowanie samochodu było niemożliwe. Na szczęście można płacić kartą. – To w Rosji są z tym problemy – podkreśla Daria. – Przez pierwsze dni panował strach. Teraz już nie. Nastroje są bojowe.

Kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę, Daria założyła konto na Twitterze. W tej chwili jej relacje obserwuje już 14 tysięcy osób. Mówi, że walczy na „informacyjnym froncie”.

– Informacja jest teraz bardzo ważna. Ja walczę z rosyjską dezinformacją. Piszę newsy na swoim Twitterze po polsku. Założenie konta poleciła mi redaktor Anna Gmiterek-Zabłocka z radia TOK FM. 

Ukrainka zwraca również uwagę na sposób wypowiadania się o Ukrainie. – Putin w języku rosyjskim specjalnie zaczął mówić „na” Ukrainie. To obraża Ukraińców. Ukraina długo walczyła o niepodległość. Jest niepodległa. Jak mówi się „w”, to znaczy, że mówi się o niepodległym państwie.

Daria zaznacza, że nie chce pouczać Polaków, jak mają powinni mówić o Ukrainie. – Jak Polacy chcą mówić „na” to proszę, nie mam pytań. Ale w polszczyźnie poprawna forma to zarówno „na”, jak i „w”. Jak będziecie mówić „w Ukrainie”, będzie nam po prostu miło – podkreśla.

Podkreśla siłę wsparcia jakie czuje od swojej uczelni w Lublinie. – Czułam się źle i pani profesor Demczuk zadzwoniła do mnie. Porozmawiałyśmy, bardzo mi to pomogło. Inni wykładowcy też rozumieją, że nie mamy w tej chwili możliwości uczestniczenia w zajęciach. Moi kochani koledzy z roku zbierają rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, piszą do mnie. Jestem bardzo wdzięczna. Dziękuję bardzo wszystkim Polakom za wsparcie. To naprawdę pomaga. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dzisiaj Boże Ciało. Tysiące wiernych przeszły ulicami Puław
zdjęcia
galeria

Dzisiaj Boże Ciało. Tysiące wiernych przeszły ulicami Puław

Dzisiaj wierni kościoła katolickiego obchodzą Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwane również po prostu Bożym Ciałem. Z tej okazji głównymi ulicami miasta Puławy przeszły procesje, w których udział wzięły tysiące mieszkańców miasta.

Giorgi Dikhaminjia wzmocnił drużynę z Puław

Azoty Puławy pozyskały reprezentanta Gruzji

To 27-letni prawy rozgrywający Giorgi Dikhaminjia. Ostatnio występował w HK FCC Mesto Lovosice, w Czechach. Dikhaminjia urodził się 21 czerwca 1997 roku, mierzy 188 cm i waży 88 kg.

Specjalna linia autobusowa DL przed i po meczu pojedzie częściej.

Dodatkowa komunikacja miejska dla kibiców meczu Górnik-Motor

Zarząd Transportu Miejskiego zadba o kibiców po meczu Górnik Łęczna - Motor Lublin. Zostanie zwiększona liczba autobusów linii DL.

Do tragicznego potrącenia przez pociąg doszło przed południem w Białej Podlaskiej

Tragedia na torach. Pociąg przejechał mężczyznę

Do tragicznego zdarzenia doszło przed południem w Białej Podlaskiej. Pociąg przejechał mężczyznę.

Burze i porywisty wiatr w całej Polsce. Dotrą także nad Lubelszczyznę
ALERT POGODOWY

Burze i porywisty wiatr w całej Polsce. Dotrą także nad Lubelszczyznę

Pogoda w ostatnich dniach jest bardzo zmienna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje kolejne ostrzeżenia pogodowe dla całej Polski.

29 maja zaginął Janusz Dzida. Życie mężczyzny może być zagrożone, więc każdy kto go widział proszony jest o kontakt z policją.

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Policja poszukuje 64-letniego mieszkańca Lublina. Życie mężczyzny może być zagrożone, ponieważ na stałe przyjmuje leki.

Studenci i licealiści będą ze sobą współpracować

Studenci i licealiści będą ze sobą współpracować

Politechnika Lubelska nawiązała współpracę z Liceum ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim

Mikołaj Raczyński utrzymał Wisłę Grupę Azoty w eWinner Drugiej Lidze

Mikołaj Raczyński (Wisła Grupa Azoty Puławy): Rozmowy na temat przyszłego sezonu trwają

Rozmowa z Mikołajem Raczyńskim, trenerem Wisły Grupy Azoty Puławy

Działka przy Łomaskiej 4
Biała Podlaska

Mniejsza za większą. O co chodzi w tej zamianie działek z deweloperem?

Miasto zamieni się z deweloperem działkami. Przy ulicy Łomaskiej samorządowe przedszkole będzie mogło powiększyć plac zabaw, a przy ulicy Kościuszki biznesman zbuduje parking przy powstającym bloku. Na komisjach przed sesją radni mieli sporo wątpliwości, bo miejski grunt jest większy od tego, który proponuje spółka KT&M.

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego
LISTA PROCESJI/UTRUDNIENIA DROGOWE

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt Kościoła katolickiego

W święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Lublina przejdą liczne procesje. Dlaczego to tak ważne święto i gdzie możemy spodziewać się utrudnień?

Batabe Zempare była jedną z najważniejszych postaci Zagłębia Sosnowiec

Nowa zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS do Lublina przyjedzie z Australii

Skład zespołu Krzysztofa Szewczyka robi się coraz bardziej klarowny. Wiadomo już, że klub pozyskał Aleksandrę Stanacev, Olgę Trzeciak oraz Laurę Miskienie. Teraz do tego grona dołączyła Batabe Zempare.

Śmiertelny wypadek na drodze. Nie żyje motocyklista

Śmiertelny wypadek na drodze. Nie żyje motocyklista

Przez kilka godzin droga między Lublinem a Kraśnikiem była zablokowana. Doszło tam do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty.

Bezpłatne badanie piersi. Gdzie i kiedy zaparkuje mammobus?

Bezpłatne badanie piersi. Gdzie i kiedy zaparkuje mammobus?

W profilaktyce raka piersi kluczowe jest wykrycie zmian w ich wczesnym stadium, dlatego tak ważne są regularne badania. Mobilne punkty badań zajadą m.in. do Puław, Kraśnika czy Białej Podlaskiej.

Górnik Łęczna wygrał pierwszy w tym sezonie mecz na Arenie Lublin 1:0

Motor kontra Górnik po raz trzeci w tym sezonie. Czas na piłkarskie święto na Arenie Lublin

Kibice na Lubelszczyźnie na derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna do tego sezonu czekali ponad 10 lat. A kiedy już obie ekipy znalazły się w tej samej klasie rozgrywkowej, to zagrają ze sobą trzykrotnie. W czwartek na Arenie Lublin żółto-biało-niebiescy podejmą lokalnego rywala w półfinałowym meczu barażowym o PKO BP Ekstraklasę. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30. Z wysokości trybun spotkanie obejrzy ponad 15 tysięcy widzów, a transmisja będzie dostępna w Polsacie Sport 2.

XIII Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny oraz IV Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Lubelskie. Smakuj życie!” zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Marcina Szewczaka, która odbyła się w środę na dachu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego.
KONKURS

Ustrzel w kadrze Lubelskie i zgarnij nagrody!

Wystartowały konkursy fotograficzny i filmowy „Lubelskie. Smakuj Życie!” organizowane przez Samorząd Województwa. W obu na laureatów czekają cenne nagrody. Laureaci będą mogli wybrać się na zakupy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium