Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2023 r.
12:37

Ścianę wypatrzył chodząc do babci. Artysta z USA namalował mural na jednym z osiedli w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A
Stacji transformatorowej przy ul. Skierki nie sposób nie zauważyć idąc lub jadąc przez ul. Zana.
Stacji transformatorowej przy ul. Skierki nie sposób nie zauważyć idąc lub jadąc przez ul. Zana. (fot. Tomasz Maciuszczak)

Przyjechał w odwiedziny do rodziny żony i zostawił coś po sobie. Na jednym z osiedli na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawił się mural autorstwa arysty ze Stanów Zjednoczonych. Praca nawiązuje do polskiej sztuki ludowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o stację transformatorową pomiędzy chodnikiem wzdłuż ul. Zana i charakterystycznym czteropiętrowym łamańcem przy ul. Skierki 1. Jest usytuowana na zakręcie i doskonale widoczna dla osób jadących od ronda przy sklepie E.Leclerc w stronę al. Kraśnickiej. Niemal od zawsze była pokryta graffiti. Najstarsze z namalowanych tu nielegalnie prac miały po ok. 20 lat.

Kilka dni temu to miejsce zmieniło się nie do poznania. Już z daleka w oczy rzucają się namalowane na białym tle kolorowe kwiaty inspirowane polską sztuką ludową. Uwagę idących lub jadących w kierunku ul. Kraśnickiej przykuwa widoczny na bocznej ścianie kogut. Zamiast podpisu autora można zobaczyć adres profilu na Instagramie: Paz_312.

 Ciąg dalszy tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Christian Paz,Artist (@paz_312)

Należy on do streetartowego artysty ze Stanów Zjednoczonych Christiana Paza. Mieszka on i tworzy w Chicago, dokąd jego rodzice w latach 80. ubiegłego wieku wyjechali z ogarniętego wojną domową Salwadoru. Jego żona z kolei pochodzi z Lublina, stąd jego obecność w naszym mieście. Rodzinne wakacje udało się połączyć z pasją.

- Zajmuję się tworzeniem graffiti i murali. Chciałem wziąć udział w odbywającym się w ten weekend w Lublinie Meeting of Styles. Ale cały czas szukałem ściany, którą mógłbym pomalować i uhonorować w ten sposób polską sztukę ludową, która wydała mi się piękna i inspirująca. Zależało mi też, żeby zostawić po sobie coś estetycznego, ponieważ naprawdę podziwiam polską kulturę i ludzi – mówi nam Christian Paz.

Wybór padł właśnie na ścianę w pobliżu ul. Zana. – Zwróciłem na nią uwagę, bo prawie codziennie przechodziliśmy tamtędy idąc w odwiedziny do babci. Próbowałem uzyskać zgodę na jej pomalowanie, ale było mi trudno dotrzeć do odpowiedniej osoby. Po prostu więc ją pomalowałem i zrobiłem to najlepiej, jak potrafię – dodaje artysta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod zdjęciem.

Chciałem uhonorować w ten sposób polską sztukę ludową, która wydała mi się piękna i inspirująca - mówi Christian Paz. (fot. Tomasz Maciuszczak)

W administracji osiedla im. Słowackiego słyszymy, że rzeczywiście przyszedł mail w tej sprawie, ale właścicielem transformatorowni jest zakład energetyczny. Pracownicy administracji po naszym telefonie z informacją o nowym murali byli na wizji lokalnej w terenie i byli pod wrażeniem nowego wyglądu tego miejsca. W luźnej rozmowie pada nawet stwierdzenie, że „w sumie szkoda, bo kilka ścian by się u nas znalazło”.

 Sam twórca przyznaje, że chętnie stworzy w Lublinie coś jeszcze. – Upatrzyłem sobie ścianę w pobliżu placu zabaw z rakietą. Zrobiłem nawet wizualizację, żeby pokazać właścicielowi, jakby to mogło wyglądać. Ale znowu nie mogłem dotrzeć do nikogo decyzyjnego. Jakbyś natknął się na jakiś kontakt lub mail, to mi wyślij. Napiszę do niego i przy następnej wizycie w Polsce chętnie bym tam pomalował – podsumowuje Christian Paz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty