Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 marca 2018 r.
10:13

Nie zapomnijcie o Dzieciach Zamojszczyzny [zdjęcia]

0 5 A A

Pani Krystyna miała dwa lata, gdy została wywieziona spod Tarnogrodu. W okolicach Nałęczowa uwolnili ją partyzanci. Ona i jej siostra znalazły schronienie u obcej rodziny w Opolu Lubelskim, gdzie mieszka do dziś. Takie niezwykłe historie można było poznać w sobotę i niedzielę w czasie dwudniowej konferencji organizowanej pod hasłem „Dzieci Zamojszczyny – zbrodnia, o której nie można zapomnieć”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

100 tysięcy ludzi, w tym aż 30 tysięcy dzieci przymusowo wysiedlono podczas II wojny światowej z Zamojszczyzny. Chodziło o „stworzenie przestrzeni życiowej” dla niemieckiej ludności, która miała napływać na żyzne tereny Generalnej Guberni.

„Dzieci Zamojszczyny – zbrodnia, o której nie można zapomnieć” – pod takim hasłem w sobotę i niedzielę odbyła się w Zamościu ogólnopolska konferencja naukowa. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Ocalonych z transportów Dzieci Zamojszczyzny”. Ale najważniejszym punktem było spotkanie z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, którzy mogli opowiedzieć swoje losy.

Ksiądz Władysław Kowalik w 1943 roku jako 6-letni chłopak został wywieziony wraz z rodzicami na Majdanek, a później na przymusowe roboty do Niemiec, gdzie przebywał do zakończenia wojny w 1945 roku. Ks. Władysław wspomina pierwsze chwile wysiedleń podkreślając jednocześnie swoją naiwność i niezrozumienie ówczesnych wydarzeń. Jego zainteresowanie wojskową ciężarówką, którą był wywożony wraz z innymi mieszkańcami, miesza się z płaczem osób dorosłych.

Julian Grudzień miał 5 lat i mieszkał we wsi Łaziska (gmina Skierbieszów). Ze względu na wygląd został zakwalifikowany do grupy dzieci, które miały trafić do niemieckiej rodziny. Plany germanizacji pokrzyżował na szczęście polski lekarz, który umożliwił pozostanie mu przy spodziewającej się dziecka mamie. Ojciec pana Juliana został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Krystyna Flont miała 2 lata i sama niewiele pamięta z tamtych wydarzeń. Swoje losy poznała z relacji świadków. Została wywieziona wraz z innymi mieszkańcami z Luchowa Dolnego (gm. Tarnogród). Na stacji postojowej w okolicach Nałęczowa została uwolniona przez partyzantów i okolicznych mieszkańców, którzy nie bacząc na konsekwencje takiego czynu ratowali kogo tylko mogli. Panią Krystyną i jej siostrą zaopiekowali Józefa i Zachariasz Łukasiewiczowie z Opola Lubelskiego, gdzie pani Krystyna mieszka do dzisiaj.

Janina Zielińska ma wielki żal, że żaden z dotychczasowych rządów nie wyraził inicjatywy, by spisać relację jeszcze żyjących świadków wysiedleń. Uważa również, że należy o tej tragedii więcej mówić. Pani Janina starała się by tablica wspominająca przymusowe wysiedlenia przez Niemców znalazła swoje miejsce w stolicy Polski.

Jak wspominają świadkowie, dla wielu dzieci przymusowa wywózka była podróżą w jedną stronę. Umierały z powodu chorób, zimna, niedożywienia, były bestialsko traktowane przez niemieckich oprawców. Ci którzy przeżyli mówią, że blizny się zagoiły, głód nie doskwiera ale tamtych przeżyć już nie da się wymazać z pamięci i pozostaną w nich aż do śmierci. Dodają, że zadaniem potomnych jest przekazywanie kolejnym pokoleniom przestrogi.

Pozostałe informacje

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium