Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2023 r.
11:27

Mieszkania z drugiej ręki: będzie coraz drożej

0 A A
(fot. Archiwum)

Według lubelskich biur nieruchomości ceny na rynku wtórnym niższe już nie będą. Rośnie przy tym zainteresowanie mieszkaniami w mniej popularnych dotychczas lokalizacjach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynek wtórny to w dalszym ciągu częsty wybór osób, które chcą mieć własne „M”. Wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania, stąd decyzja o zakupie nieruchomości z drugiej ręki z nadzieją na oszczędność. Po wcześniejszym, gwałtownym wzroście inflacji, rynek powoli się stabilizuje, a popyt wzrasta.

Przełom po załamaniu

– Teraz nastąpił przełom i na rynku ukształtował się popyt, czego brakowało w poprzednim roku. Wtedy było całkowite załamanie. Spadek sprzedaży, spadek zainteresowania tak drastyczny, że nie pamiętam takiej sytuacji odkąd się tym zajmuję. Zadziałała psychologia, było zbyt dużo niewiadomych i ludzie odkładali te decyzję na później. Przy okazji spadła też podaż, więc spadła również liczba ofert sprzedaży. Od czasu wprowadzenia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. poprawiło się zainteresowanie. Popyt się znormalizował i ustabilizował – mówi Marek Bruszkiewicz, pośrednik z Biura Nieruchomości KNC City w Lublinie.

Popularność mieszkań z rynku wtórnego nie słabnie.

– Zmiany są widoczne względem zeszłego roku. Widzimy wzrost finalizacji transakcji przy pomocy finansowania kredytem hipotecznym. Z drugiej strony klienci kupujący widzą, że mieszkania z rynku wtórnego mają lepsze rozplanowanie pomieszczeń w stosunku do rynku pierwotnego i zyskują tym samym na atrakcyjności w oczach kupujących. W ostatnim czasie zauważyliśmy wzrost zainteresowania na mieszkania z rynku wtórnego. Rynek ożywił się wraz z wejściem programu Bezpieczny Kredyt 2%. Największym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania o średniej powierzchni blisko 50 m2, 2/3 pokojowe do delikatnego remontu usytuowane na 1/2 piętrze – wylicza Aneta Zwierz-Susz, dyrektor 1. oddziału Agencji Nieruchomości homfi w Lublinie.

Nadwyżka popytu nad podażą

Jak zaznacza Marcin Kuczyński, pośrednik z Biura Nieruchomości Anma w Lublinie, wśród ich klientów, zainteresowanie kupnem mieszkań z drugiej ręki jednak nie jest ustabilizowane i dynamicznie się zmienia. Wskazuje, że więcej osób chce kupić mieszkanie niż je sprzedać.

– Rynek nieruchomości jest bardzo zmienny, aktualnie jest widoczna nadwyżka popytu nad podażą, ale sytuacja może się zmienić diametralnie nawet w ciągu miesiąca czy dwóch. Zdecydowanie największe zainteresowanie jest małymi mieszkaniami: kawalerki oraz 2-pokojowe o pow. do 40 mkw – tego typu oferty osiągają najwyższe ceny sprzedaży, oczywiście istotne są także takie czynniki jak lokalizacja, rodzaj budynku, piętro, rok budowy, standard, czy nawet usytuowanie mieszkania względem stron świata – wyjaśnia Marcin Kuczyński.

Ile za metr?

Ile kosztują w Lublinie mieszkania na rynku wtórnym? Jest spory rozstrzał. W zależności od miejsca, wielkości, wieku, etc., nieruchomości kosztują od około pięciu do kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Według Marka Bruszkiewicza, ceny będą rosnąć, ale już nie w tak szybkim tempie. Nie powinniśmy liczyć na obniżkę cen, ale również na drastyczne ich podniesienie. Jak wskazuje, ceny w Lublinie za mkw. mieszczą się w przedziale 7500-9000 zł. Średnia cena za metr kwadratowy w Lublinie to 8,5 tys. złotych bez podziału na dzielnice. Bruszkiewicz wskazuje, że cena za metr wynosząca około 7,8 tys. złotych, jest dla zainteresowanych atrakcyjna i lokale w takich cenach cieszą się największym popytem.

– Ceny mieszkań w zależności od standardu wahają się między 7500 do nawet 11500 złotych. Co do wzrostu, sprzedający dostosowują ceny do sytuacji na rynku, którą obserwują. Nikogo nie dziwią już w Lublinie ceny powyżej 10 tys. zł za metr, podczas gdy jeszcze niedawno były to ceny bardziej właściwe dla Krakowa czy Trójmiasta – mówi Aneta Zwierz-Susz.

– Średnie ceny mieszkań do sprzedaży zależą od wielu czynników. Ładne, nieduże mieszkanie w nowym bloku, w dobrej lokalizacji i w nowym budownictwie może kosztować ponad 12 tysięcy za mkw., a duże mieszkanie, w starszym budynku, ale w kiepskiej lokalizacji można natomiast kupić w Lublinie za mniej niż 5 tysięcy za mkw. – wylicza Marcin Kuczyński.

Takich okazji już nie ma

Pośredniczka z Agencji Nieruchomości homfi w Lublinie wskazuje, że dzielnica Czuby w dalszym ciągu wiedzie prym przy wyborze miejsca zamieszkania.

Zdecydowanie najbardziej pożądane lokalizacje to Czuby i Czechów. Czuby to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. W obrębie dzielnicy znajdują się liczne tereny zielone, placówki edukacyjne, place zabaw i inne miejsca atrakcyjne pod kątem spędzania czasu z dziećmi. Czechów z kolei doceniany jest głównie za zadbaną okolicę i rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, dzięki obecnej tu pętli autobusowej. Poszukujący tańszych mieszkań w Lublinie kierują swoje zainteresowania w stronę Węglina. Nie słabnie też popularność takich dzielnic jak Wieniawa, Rury czy Ponikwoda – mówi Aneta Zwierz-Susz.

Marek Bruszkiewicz dodaje, że oprócz najpopularniejszej dzielnicy (Czuby), kupujący wybierają też LSM oraz Sławinek. Również ulice, które raczej nie cieszyły się zainteresowaniem ze względu na „złą sławę”, teraz stają się bardziej popularne.

– Nie ma mowy o takiej różnicy, że mieszkanie w jednej dzielnicy kosztuje kilkanaście czy kilkadziesiąt proc. taniej niż w innej. To może być kilkaset złotych różnicy za 1 mkw. Dużo zależy od okolicy, stanu klatki schodowej, więc jeśli jest niesprzyjające środowisko to nie ma tego zainteresowania – komentuje Bruszkiewicz.

– Bardzo popularne są dzielnice zadbane i mające opinię bezpiecznych. Nie ma już takich dzielnic, które miałyby opinie mocno niebezpiecznych. W dawnych czasach ul. Lubartowska to była otchłań, a teraz moim zdaniem ona ma wielką przyszłość. Uważam, że ten, kto zainwestuje teraz w mieszkanie na tej ulicy, to zrobi bardzo dobrze. Chociaż nie ma tam już takich okazji cenowych, bo do niedawna cena za mkw. była poniżej 3 tys. złotych - dodaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju z pomocą de minimis. 300 tys. euro wsparcia dla przedsiębiorcy

Po bardzo dużym zainteresowaniu wśród lubelskich przedsiębiorców niskooprocentowaną pożyczką w ramach pomocy de minimis Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju wprowadził ją do swojej oferty na stałe. Pożyczki będą oprocentowane bardzo preferencyjnie, od 1,07% w skali roku. Podwyższeniu ulega maksymalna kwota pomocy, ale także pojawią się nowe możliwości dla przedsiębiorców z sektora transportu drogowego. Fundusz już czeka na wnioski.

Punkt wymiany poezji
MAGAZYN

Punkt wymiany poezji

Są grupą miłośników poezji, a ich znakiem rozpoznawczym są rameczki z wierszami wiszące w zaskakujących miejscach w całej Polsce. W tej chwili jest ich 25. Jedna z nich wisi również w Lublinie przy ulicy Ku Farze. Promują młodych poetów, wieszając ich wiersze na rameczkach, publikując w internecie oraz dając im przestrzeń podczas internetowych wieczorków poetyckich. O tym rozmawiamy z Kubą Kozłowskim.

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga
Foto
galeria

Pobiegli na 400 metrów. Za nami Dziecięca Liga

Mali Mistrzowie wzięli udział w zawodach biegowych. W niedzielę stadion lekkoatletyczny w Lublinie wypełnił się małymi zawodnikami.

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Stal Kraśnik lepsza od Lewartu, Janowianka ma tylko punkt straty do lidera

Szykuje nam się emocjonujący finisz sezonu 23/24. Lewart niespodziewanie przegrał w niedzielę wieczorem ze Stalą Kraśnik 0:2. A to oznacza, że nad drugą w tabeli Janowianką ma już tylko punkt przewagi.

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Chełmianka wygrała derby z Avią. "Zawiedliśmy kibiców"

Derby dla Chełmianki. Drużyna Grzegorza Bonina w niedzielny wieczór wygrała w Świdniku z Avią 2:0. A duża w tym zasługa Bartłomieja Korbeckiego

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

Budowlani Lublin kończą obecny sezon bez medalu

W ostatnim meczu sezonu Edach Budowlani Lublin pokonali Juvenię Kraków 20:14. Mimo to nie zagrają o medal. Stało się tak za sprawą wygranej Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem 22:16

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

Padwa Zamość wygrała ostatni mecz fazy zasadniczej i zagra w barażach o Orlen Superligę

W ostatniej kolejce I Ligi Centralnej KPR Padwa Zamość pokonała Budimex Stal Gorzów Wielkopolski 27:26, a AZS AWF Biała Podlaska przegrał z SMS ZPRP I Kielce 31:33

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock wygrało w Stróży z tamtejszym LKS. Komplet wyników lubelskiej klasy okręgowej

Konia z rzędem temu, kto obstawiał po pierwszych 5 kolejkach tego sezonu, że Polesie Kock w samej końcówce rozgrywek będzie wciąż w grze o miejsce w barażach o IV ligę

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów nie rezygnuje z walki o baraże do Hummel IV Ligi

Tarasola Cisy Nałęczów bez najmniejszych problemów rozbiła Trawenę Trawniki i wciąż liczy się w walce o miejsce premiowane grą w barażach o IV ligę

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wygrał na Arenie Lublin Puchar Polski Piłkarek Nożnych

GKS Katowice wywalczył trofeum oraz 400 tys. złotych. Finał na Arenie Lublin był popisem zachowawczego futbolu

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

Poznaj Lublin z Przewodnikiem – wraca cykl spacerów

1 czerwca powróci program „Poznaj Lublin z Przewodnikiem”, cykl spacerów z przewodnikami miejskimi, a 6 lipca na lubelskie ulice powróci linia „Poznaj Lublin”, w ramach której chętne osoby będą mogły wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem zabytkowym autobusem lub trolejbusem.

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

Modlitwa posłanki Wcisło zgorszyła proboszcza

– Podczas niedzielnej mszy w miejscowości Potok Wielki ksiądz proboszcz wygłosił polityczne przemówienie, które miało na celu mnie zdyskredytować i wyśmiać mój udział w mszy św. – mówi Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej i nie ukrywa oburzenia słowami, które 12 maja padły z ust ks. Artura Dyjaka, proboszcza parafii pw. św. Mikołaja Biskupa.

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców
galeria
film

Wielkie ściganie za nami. Rajdówki przyciągnęły kibiców

Ryk silników, diabelnie szybcy kierowcy i emocje do samego końca - za nami tegoroczna edycja Rajdu Nadwiślańskiego. Miłośnicy motoryzacji mieli co oglądać. Na starcie w Puławach pojawiło się blisko 50 załóg. Najszybsi okazali się Grzegorz Grzyb i Adam Binięda.

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty