Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 stycznia 2024 r.
13:15

Maciej Więckowski marzy o Rajdzie Dakar. Dziś startuje w rumuńskim Cluj

0 A A

Dla większości zawodników uprawiających sporty motorowe zima to czas ładowania akumulatorów, ale nie dla Macieja Więckowskiego, 25-letniego reprezentanta Klubu Motorowego Cross w Lublinie. Dwukrotny mistrz Polski w motocrossie oraz trzykrotny w enduro dziś rywalizuje w rumuńskim Cluj w Pucharze Europy w SuperEnduro 2024, zawodom towarzyszącym 4. rundzie Mistrzostw Świata. To drugi tegoroczny start naszego motocyklisty, a trzeci w obecnej edycji pucharowych zmagań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie było już czasu

Pierwsze zawody Pucharu Europy 2024 odbyły się na początku grudnia w krakowskiej Tauron Arenie. Więckowski świetnie zainaugurował sezon. W pierwszym wyścigu nie miał sobie równych, objął prowadzenie po świetnym starcie i kontrolował sytuację aż do samej mety. W drugim biegu lublinian zajął piąte miejsce.

– Żeby było ciekawiej w SuperEnduro jest tak, że w drugim wyścigu startuje się w odwrotnej kolejności. Wjeżdżałem do biegu z drugiej linii i zostałem na starcie. Potem musiałem gonić stawkę. Na domiar złego, na jednej z przeszkód gdzieś się przyblokowałem. Wyścigi są krótkie, więc nie było już czasu, by nadrobić dystans do najlepszych – relacjonuje Maciej Więckowski.

Zwycięstwo w pierwszym biegu i piąte miejsce w drugim ostatecznie pozwoliło Więckowskiemu na zajęcie drugiej pozycji w klasyfikacji zawodów, tuż za Hiszpanem Xavierem Leonem Sole, który był najszybszy w drugim biegu.

Przy pełnych trybunach

Kolejna runda PE została rozegrana 6 stycznia w Niemczech. W Riesa SachsenArena lublinianinowi nie udało się stanąć na podium. W kwalifikacjach zajął piąte miejsce. W pierwszym wyścigu był czwarty, a w drugim siódmy.

– Zawody rozgrywane były w niewielkiej hali, a im ona mniejsza, tym trasa jest trudniejsza. Jestem szybszym zawodnikiem, mniej taktycznym, wywodzę się z motocrossu, więc z wyścigów, a tutaj rywalizuję głównie z zawodnikami, którzy stratują stricte w enduro, superenduro czy hardenduro. Na takiej trasie oni radzą sobie zdecydowanie lepiej ode mnie – tłumaczy Maciej Więckowski, który w klasyfikacji zawodów zajął ostatecznie 6. miejsce i w generalce spadł z 2. na 3. pozycję.

Dziś (20 stycznia) zawodnik KM Cross wystartuje w trzeciej, przedostatniej rundzie Pucharu Europy, która zostanie rozegrana w rumuńskim Cluj.

– Absolutnie nie wiem czego mogę się spodziewać, bo zawody w Rumunii odbędą się po raz pierwszy. Wiem, że hala jest duża i to dobrze. Już ponad tydzień temu wyprzedanych było ponad 10 000 biletów, też mnie to cieszy, bo lubię rywalizować przy pełnych trybunach. Oczywiście będę walczył o jak najlepsze miejsce. W Krakowie pokazałem, że z Hiszpanem Xavierem Leonem Sole, który jest liderem cyklu można wygrać – mówi Maciej Więckowski.

Ostatnia runda

Ostatnią, czwartą rundę Pucharu Europy w SuperEnduro zaplanowano na 2 lutego w Budapeszcie.

– W odróżnieniu od Cluj, obiekt w stolicy Węgier znam dość dobrze, startowałem tam kilka razy, m.in. jako junior w Mistrzostwach Świata, będąc wówczas totalnym żółtodziobem. Wtedy czołowa dziesiątka była dla mnie całkiem niezłym wynikiem. Teraz to się zmieniło, chcę wygrywać i stawać na podium – podkreśla i dodaje, że jest wielce prawdopodobne, że to jutrzejszym startem w Rumunii, a nie za dwa tygodnie na Węgrzech zakończy udział w pucharowych zmaganiach.

– Termin ostatniej rundy pokrywa się z obozem szkoleniowym, który organizuję dla zawodników z całej Polski na Sycylii. Ponadto czołowa trójka zawodników z Pucharu Europy w kolejnym sezonie przechodzi do klasy Prestige,  a tam są już fabryczne teamy, zawodnicy z całego świata mieszkają w Hiszpanii i trenują razem. Jeśli już, to wolałbym na przykład w przyszłym roku w Krakowie stanąć ponownie na podium Pucharu Europy niż być 12 lub 13 w tej kategorii – wyznaje Więckowski.

Tytuły i marzenie

Maciej Więckowski przygodę z motocyklem rozpoczął mając zaledwie 4 lata. Do tej pory 25-latek zdobył dwa tytuły mistrza Polski w motocrossie i trzy w enduro. Jest aktualnym wicemistrzem Europy. Ma w do[1]robku 8 tytułów wicemistrza Polski i cztery tytuły Drużynowego Mistrza Polski z kolegami z KM Cross  Lublin. W 2019 roku był jednym z trzech reprezentantów Polski w Zespołowych Mistrzostwach Świata. Jest jedynym zawodnikiem na świecie, który w 2019 roku wystartował w MŚ w motocrossie i po zaledwie dwóch miesiącach w innej dyscyplinie MŚ SuperEnduro. Jego największym sportowym celem jest udział w Rajdzie Dakar, a marzeniem dołączenie do Orlen Team i reprezentowanie Polski w tej prestiżowej imprezie.

– Od 2 lat, by móc wystartować w Rajdzie Dakar trzeba mieć ukończone minimum 2 rajdy o randze Mistrzostw Świata Baja. A to są spore koszty. Od 2022 roku w rajdzie mogą uczestniczyć jedynie zawodnicy z ogromnym  doświadczeniem i posiadający szereg sukcesów i tytułów w sportach motorowych – podkreśla Maciej Więckowski. Tych ostatnich reprezentantowi Klubu Motorowego Cross w Lublinie na pewno nie brakuje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Zwolnij, bo kamery znowu mierzą prędkość na odcinku Łęczna – Turowola Kolonia

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) pomiędzy Łęczną a Turowolą Kolonia prawdopodobnie już działa - poinformowali nas kierowcy. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie do 70 km/h. Lepiej zwolnić, aby nie narazić się na słony mandat.

Koniec tygodnia z trzydziestką
foto
galeria

Koniec tygodnia z trzydziestką

W popularnym lubelskim klubie 30, co weekend organizowane są imprezy z muzyką na żywo. Jak zawsze nie zabrakło muzyki dla każdego oraz dobrej, imprezowej atmosfery. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą
LUBLIN

ZTM otwiera drzwi. Oto co pokażą

10 i 11 maja Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie planuje dni otwarte. Zwiedzanie będzie darmowe, a osoby chętne oprowadzać będą przewodnicy.

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Czy zdałbyś maturę z języka polskiego? Sprawdź się w naszym quizie!

Do matury zostało 11 dni. W piątek uczniowie klas maturalnych odebrali świadectwa ukończenia szkoły i szykują się do najważniejszego egzaminu w ich życiu.

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek. Ofiarą motocyklista

Około godz. 13:30 w miejscowości Dąbrowa Wronowska w powiecie opolskim doszło do śmiertelnego wypadku. Ofiarą jest motocyklista.

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?
LUBLIN

SP 31 zyska nowe oświetlenie boiska. Co czeka na uczniów po zmroku?

Znajdująca się przy ulicy Lotniczej 1 Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich zyska nowe oświetlenie boiska. Ratusz czeka na oferty do 10 maja.

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Widziałeś tego mężczyznę? Natychmiast zgłoś się na policję

Policjanci z Lubartowa poszukują zaginionego 73-letniego Stanisława Furtaka. Mężczyzna zaginął 18 kwietnia.

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Ledwo odebrała prawo jazdy i już może je stracić

Policjanci z Łukowa wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem 18-latki, do którego doszło w piątek wieczorem.

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Nawet 50 tys. zł za wskazanie sprawcy otrucia

Od wczoraj środowisko fanów sokołów w Lublinie oraz w Polsce znajduje się w żałobie. Po otruciu Czarta w internecie powstała zbiórka na nagrodę za wskazanie sprawcy tej zbrodni.

 Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Na strychu urządził sobie plantację marihuany

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego złapali 28-latka, który na strychu swojego domu urządził sobie plantację marihuany. Mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia.

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]
foto
galeria

Piękni i Młodzi w klubie Serce [zdjęcia]

Zapraszamy gorącą fotogalerię z imprezy z zespołem Piękni i Młodzi! Tej nocy były ekscytujące przeboje, niezapomniane wspomnienia i wiele świetnej zabawy. Sprawdźcie sami, jak się bawił Lublin.

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Majówka 2024: czy sklepy będą otwarte? Co z niedzielą handlową?

Przed nami długi majowy weekend. Już od środy Polacy będą odpocząć i zrelaksować się. Ale czy zrobią wtedy zakupy? Sprawdzamy.

Rozbujane El Cubano
foto
galeria

Rozbujane El Cubano

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezy w El Cubano. Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie, to oglądajcie nasze fotogalerie.

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku
galeria

Powrót do przeszłości u sołtysa na podwórku

Nie dość, że wejście jest za darmo albo za „co łaska”, to jeszcze można każdego eksponatu dotknąć, wziać do ręki, dokładnie obejrzeć, a nawet przetestować. Takie zasady obowiązują w Aktywnym Skansenie w Nowosiółkach, który na własnym podwórku stworzył sołtys.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Komunikaty