Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 października 2023 r.
20:01

Lubelskie. Idziemy na grzyby. Ale ostrożnie…

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A

O tym jakie grzyby zbierać, a jakich nie, jak zbudowany jest grzyb oraz jakie są ich rodzaje, dowiedzieć się można było podczas wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sezon grzybowy chyli się ku końcowi, jednak w lasach dalej można spotkać jeszcze piękne okazy nie tylko maślaków czy borowików, ale także tych trujących. Lubelski sanepid zorganizował akcję edukacyjną dla najmłodszych, aby mogły poznać skarby rosnące w lesie i nauczyć się je rozróżniać. Podczas wystawy mogliśmy zobaczyć popularne gatunki grzybów jadalnych i trujących, a także takie gatunki, na które nie zwracamy w lesie większej uwagi, ale mają bardzo ciekawe cechy budowy lub właściwości.

Mamy powody do radości, ponieważ rośnie świadomość społeczeństwa na temat grzybów. Według danych PSSE w Lublinie, w 2023 roku było tylko jedno zatrucie grzybami i z roku na rok ich liczba maleje.

- Podczas wystawy mogliśmy zobaczyć, dotknąć, powąchać grzyby, a także posłuchać krótkich prelekcji, które są bardzo wartościowe dla początkujących grzybiarzy i fascynatów grzybów – mówiła Renata Bezłada z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, klasyfikatorka grzybów świeżych.

Co warto wspomnieć, każda stacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce prowadzi specjalne dyżury, gdzie możemy zgłosić się z poradą i pomocą w określeniu, czy dany grzyb jest jadalny czy trujący. W Lublinie, przy Uniwersyteckiej 12 można to zrobić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.

Pośród zebranych przez pracowników stacji PSSE mogliśmy zobaczyć najbardziej trujący grzyb w Polsce – muchomora zielonawego, popularnie zwanego także sromotnikowym. Wbrew panującemu zewsząd mitowi, nie jest on czerwony z białymi kropkami, tylko posiada zielonkawy kapelusz. Zjedzenie już niewielkiej ilości tego grzyba spowoduje śmiertelne zatrucie toksynami w nim zawartych.

Jak możemy rozróżnić muchomora zielonkawego?

- Ten grzyb należy do grzybów blaszkowych. Posiada charakterystyczny pierścień i pochwe. Nie ma żadnego charakterystycznego kwaśnego czy ostrego zapachu ani smaku. To więc obala mit, że grzyb trujący musi być niesmaczny – tłumaczy Bezłada.

Z poradnika młodego grzybiarza

Podczas spotkania mogliśmy jeszcze poznać kilka najważniejszych porad, jakie powinien znać każdy, kto wybiera się do lasu na grzybobranie:

  • Przede wszystkim zbierając grzyby wybierzmy się z osobą, która się na tym zna.
  • Zbierajmy grzyby wobec których jesteśmy całkowicie pewni, że są bezpieczne. Czasami używając atlasu lub aplikacji mobilnej możemy nie mieć całkowitej pewności czy jest on jadalny. Grzyby, co do których nie jesteśmy pewni możemy bezpłatnie sprawdzić w stacji PSSE.
  • Najwięcej gatunków trujących trafia się wśród gatunków grzybów blaszkowych. Tych lepiej nie zbierajmy.
  • grzyby należy zbierać do pojemników przewiewnych. Najlepsze okażą się tutaj kosze wiklinowe.

Zakazane jest zbieranie grzybów do foliowych toreb, ponieważ nawet gatunki jadalne mogą ulec zaparzeniu się lub zepsuciu i staną się dla nas szkodliwe – podkreśla Renata Bezłada.

  • Zbierając grzyby lepiej je wykręcać niż wycinać. Pozwala to również na zidentyfikowanie czy grzyb jest jadalny czy trujący.
  • Zbierając grzyby pamiętajmy, by pozostawić runo leśne jak najmniej naruszone, by w przyszłym roku w tym samym miejscu móc spodziewać się dorodnych okazów.

Od kiedy można zacząć wprowadzac grzyby do diety?

Zalecane jest, aby nie podawać potraw grzybowych dzieciom do 6 roku życia. W tym wieku dziecięcym zalecane jest także podawanie grzybów lekkostrawnych takich jak pieczarki czy kurki.

Najlepsze miejsca na grzyby w Lubelskiem

Województwo lubelskie ze względu na dużą ilość lasów jest zagłębiem grzybowym. Jeszcze nawet w listopadzie można znaleźć dorodne okazy. Aby nasze grzybobranie należało do udanych najlepiej wybrać się w rejony:

  • Lasów kozłowieckich
  • Starego Gaju
  • Lasów janowskie
  • Lasów w okolicach Okuninki,
  • Okolic Dęblina
  • Lasów wokół Szastarki
  • Lasów w okolicach Pawłowa
  • Lasów w okolicach Czemiernik
e-Wydanie

Pozostałe informacje

63 nowych żołnierzy jest już po przysiędzie
Dużo zdjęć

Mama i syn złożyli przysięgę

63 nowych żołnierzy w miniony piątek złożyło przysięgę w 2 LBOT. Wyjątkową dwójką w gronie nowych terytorialsów jest jest Jadwiga i Marcin, czyli mama i syn, pochodzący z powiatu kraśnickiego.

Dziś w Tomaszowie Lubelskim program pełen atrakcji
24 maja 2024, 12:00
galeria

Żarciowozy na początek. Co jeszcze w ramach Dni Tomaszowa Lubelskiego?

Zlotem food trucków rozpoczęły się w piątek tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy
galeria

Przysięga w Lublinie. Dowódca dziękował matkom żołnierzy

Najpierw przeszli szkolenie, a w piątek stanęli w szeregu i złożyli przysięgę. 63 nowych żołnierek i żołnierzy dołączyło w piątek do grona wojskowych 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Wiktor Przyjemski wygrał finał Brązowego Kasku, a Bartosz Bańbor był trzeci

Wiktor Przyjemski z Orlen Oil Motoru wygrał finał Brązowego Kasku, Bartosz Bańbor też na podium

W piątek pierwsza dwucyfrówka w PGE Ekstralidze, a w sobotę komplet punktów w finale Brązowego Kasku. Wiktor Przyjemski ostatnie dni może zaliczyć do bardzo udanych. Tym bardziej, że zawodnik lubelskich „Koziołków” wygrał zawody drugi raz z rzędu

W minionym roku plantatorzy owoców miękkich także protestowali, m.in. blokując most w Annopolu
Opole Lubelskie

W poniedziałek plantatorzy wyjdą na ulicę

Trzy do czterech złotych za kilogram truskawek – takie stawki w tym sezonie płacą przetwórnie owoców lubelskim plantatorom truskawek. – To zdecydowanie za mało. Ta stawka nie pokrywa nawet kosztów produkcji – mówi Grzegorz Chmiel i zapowiada w najbliższy poniedziałek protest w Opolu Lubelskim.

Też chcemy być policjantami

Edukacja przez ciekawość

Dzień Motoryzacji zorganizowany w piątek, 24 maja w Zespole Szkół Podstawowych nr 2 w Zamościu zgromadził tłumy młodych fanów motoryzacji. Organizatorom wsparcia udzieliła Policja

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski
Zdjęcia/Wideo
galeria

Tak kibicowaliście juniorkom młodszym MKS w finale mistrzostw Polski

Znakomita organizacja, świetne mecze i doping, którego na próżno szukać nawet na superligowych parkietach. Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych w piłce ręcznej rozgrywany w piątek i sobotę w lubelskiej hali Globus na długo pozostanie w pamięci zawodniczek, trenerów, działaczy i kibiców.

Krzysztof Szewczyk i Olga Trzeciak znowu będą współpracować

Olga Trzeciak wraca do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

23-latka w przeszłości już reprezentowała akademickie barwy. Miało to miejsce w latach 2019-2023 i właśnie z tym klubem sięgnęła po swoje największe sukcesy, czyli mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski

Benassi Bros. & Dhany na imprezie w klubie 30. Mamy zdjęcia z imprezy!
foto
galeria

Benassi Bros. & Dhany na imprezie w klubie 30. Mamy zdjęcia z imprezy!

Klub 30 ruszył z nowym cyklem imprez pt. 30 CELEBRITIES z największymi gwiazdami z Polski i świata! Tym razem na naszej scenie CLUB SOUNDS zaprezentował się BENASSI BROS feat. DHANY! Zapraszamy Was do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

Jeszcze togo samego dnia policjanci z Dorohuska zatrzymali podejrzanego, nie potrafił wytłumaczyć powodu ataku

Chełm. Zaatakował tłuczkiem, ma zarzut usiłowania zabójstwa

Trudno opisać wściekłość z jaką 26-latek zaatakował w parku w Dubience przypadkowego przechodnia

Wygraną nad Huczwą Tyszowce zawodnicy Tanwi Majdan Stary zadedykowali swojemu kierownikowi Ryszardowi Dziurze (z prawej)

Piłkarze Tanwi Majdan Stary sprawili niespodziankę, a wygraną zadedykowała swojemu kierownikowi

Spora niespodzianka w Wożuczynie. Grająca na tamtejszym obiekcie Huczwa Tyszowce przegrała aż 0:3 z mocno zawodzącą w tym sezonie Tanwią Majdan Stary i znów ma tyle samo punktów co goniący ją w stawce Grom Różaniec

W środę i czwartek medyczna uczelnia zorganizowała Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego.

Trwa rekrutacja na studia. Nowe i najpopularniejsze kierunki

Sprawdzamy, jakie nowości proponują lubelskie uczelnie i jakim zainteresowaniem cieszą się poszczególne kierunki.

Piękny weekend
foto
galeria

Piękny weekend

Piękny weekend za nami w Pięknej Pszczole do bladego świtu. W klubie parkietem zakręcił Witkowsk. Zobaczcie co się działo na parkiecie i poza nim. Tak się bawi Lublin!

Loty, skoki i rozmowy. Zapraszamy do Radawca na Lotniczy Dzień Dziecka
Patronat Dziennika Wschodniego
26 maja 2024, 10:00

Loty, skoki i rozmowy. Zapraszamy do Radawca na Lotniczy Dzień Dziecka

To już dziś! Na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu odbędzie się Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Jak Andersen z Czechowiczem w Lublinie dla dzieci pisali
Zdjęcia
galeria

Jak Andersen z Czechowiczem w Lublinie dla dzieci pisali

Społeczne Szkoły im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie zaprosiły w sobotę dzieci i dorosłych do drugiej edycji gry miejskiej pod tytułem „Jak Andersen z Czechowiczem dla dzieci pisali”. Zabawy było co nie miara.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty