Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2023 r.
17:01

Doktoranci dorabiają na zmywaku. Czy coś się zmieni?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Młodzi naukowcy muszą podejmować dodatkową pracę. Czy ich sytuację odmieni obiecana podwyżka stypendium?
Młodzi naukowcy muszą podejmować dodatkową pracę. Czy ich sytuację odmieni obiecana podwyżka stypendium? (fot. pixabay.com)

Reforma systemu miała im zapewnić godne warunki do rozwoju, bez konieczności podejmowania pracy. Stypendia zostały jednak „zjedzone” przez inflację

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nasi koledzy masowo rezygnują z nauki, a wiele osób, aby się utrzymać, pracuje wieczorami na zmywaku - obowiązków doktoranta nie da się bowiem pogodzić z normalną pracą etatową, studia w ramach szkoły doktorskiej są realizowane w trybie dziennym z koniecznością fizycznej obecności na uczelni, a także wyjazdów na staże i konferencje – wyjaśnia doktorant Kamil.

Nie do końca tak miało być, ale żeby zrozumieć clou sprawy, trzeba cofnąć się cztery lata wstecz, gdy  studia doktoranckie zostały zastąpione szkołami doktorskimi. To kluczowy element reformy Jarosława Gowina – ówczesnego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nowa formuła miała poprawić jakość edukacji młodych badaczy i sprawić, że będzie to model bardziej elitarny. Szkoły doktorskie mają bowiem znacznie ograniczoną liczbę miejsc, a kandydaci dostają się do nich w drodze konkursu. Wśród obowiązków doktorantów, oprócz uczęszczania na zajęcia, jest również czynny udział w życiu naukowym – wystąpienia na konferencjach, czy pisanie artykułów. Młodzi badacze są na bieżąco rozliczani ze swoich postępów, a w zamian za to dostają comiesięczne stypendium. Uzależnione jest ono od wynagrodzenia profesora i obecnie wynosi 37% jego stawki przed oceną śródokresową (1 i 2 rok) - tj. 2 667,70 zł brutto i 4 109,70 zł brutto (czyli 57% wynagrodzenia profesora) po połowie okresu kształcenia. Pieniądze mają im zapewnić godne warunki do dalszego rozwoju. Doktoranci mówią jednak otwarcie o swojej trudnej sytuacji finansowej i głodowych stypendiach,  których realna wartość została "zjedzona" przez inflację.

– Gdyby nie to, że mam szczęście posiadać własne mieszkanie i płacić tylko za czynsz, to na pewno musiałabym pracować. Wynajmując nie dałabym rady się utrzymać, a tak jest w miarę dobrze, choć bez szaleństw – przyznaje doktorantka Magda.

W innej sytuacji jest Kinga, która musi dorabiać, żeby wyżyć.

– Książki do doktoratu mnie sporo kosztują, a do tego jedzenie, czynsz, rachunki, komunikacja miejska. Chociaż jakoś bardzo nie mogę narzekać, to wciąż mam taką refleksję, że przy takim stypendium w Warszawie doktoranci żyją jak w dżungli, bo co to za pieniądze przy tamtejszym rynku mieszkaniowym – zauważa doktorantka i jak dodaje: - Nie wiem, kto byłby w stanie za nieco ponad 2 tysiące się utrzymać i jeszcze doktorat na spokojnie robić.

Sytuacja młodych badaczy może jednak poprawić planowana podwyżka stypendiów o 30%. To efekt apeli całego środowiska akademickiego, ale też interwencji i interpelacji poselskich niedawnej opozycji (głównie KO i Lewicy), na którą ostatecznie przystał kończący kadencję rząd PiS-u. Od nowego roku mają wzrosnąć wynagrodzenia profesorów na uczelniach, a to decydujący wskaźnik przy ustalaniu kwot stypendiów doktoranckich.

– Nasze środowisko liczy, że obiecane podwyżki zostaną przyznane bez niepotrzebnej zwłoki. Kluczowy jest tu podpis ministra jeszcze w tym roku kalendarzowym, gdyż od 1 stycznia ministerstwo zostanie formalnie rozdzielone na edukację i naukę – mówią zgodnie doktoranci.

Tymczasem nowy szef resortu nie wycofuje się z obietnicy podwyżek. – To bardzo ważna sprawa, bo wiemy, co się dzieje na polskich uczelniach państwowych i prywatnych: rząd w tym zakresie nie będzie oszukiwał. Oprócz tego, że będzie rozporządzenie dotyczące podwyżek, to zabezpieczymy środki finansowe na te podwyżki – zapewnia minister Dariusz Wieczorek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty