Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 maja 2024 r.
19:27

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A
(fot. Katarzyna Nastaj)

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bycie kadetem wiąże się z odpowiedzialnością i odpowiednią postawą ponieważ uczymy sie w trochę innej szkole. Mamy obowiązki, zasady których musimy przestrzegać. Wojsko zawsze było mi bliskie - mówi Oliwia Frankiewicz, kadetka z Zespołu Szkół w Sobieszynie i dodaje, że  marzy o studiach wojskowych. 

Podczas piątkowych uroczystości do kadetów zwrócił się ppłk Ireneusz Olender z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Lublinie.

- Spotykamy się na Wojewódzkich Obchodach Dnia Kadeta w znakomitym gronie uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję o nauce w klasie mundurowej o profilu wojskowym. Drodzy Kadeci i Kadetki dzisiejsze święto jest dla was, i to wy jesteście jego głównymi bohaterami. Jesteśmy z was dumni i chcemy wam podziękować. Za to, że chcecie łączyć edukację ogólną z kształtowaniem postaw obywatelskich, w oparciu o szacunek do tradycji i historii Polski- mówił ppłk. Olender i zaznaczył, że żyjemy w państwie niepodległym, bezpiecznym i demokratycznym, ale trzeba pamiętać, że dzisiejsza wolność naszej Ojczyzny jest zakorzeniona w polskich tradycjach i wartościach.

- Jesteście następcami kadetów Szkoły Rycerskiej. Dlatego naśladujcie ich odwagę i niezłomność, pracowitość i uczciwość, odpowiedzialność i zaangażowanie, a poprzez to dawajcie świadectwo patriotyzmu innym młodym Polakom - podsumował ppłk. Olender.

Płk. Jerzy Flis, inspirator wojewódzkich obchodów "Dnia Kadeta" dodał: - Wiek młodzieńczy jest najodpowiedniejszym okresem kształtowania pojęć moralnych, czci dla pięknych tradycji oręża i miłości dla kraju rodzinnego. A wykorzystując zapał lat młodzieńczych można kształtować pierwiastki, które uważano za męskie takie jak: ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.

Od 1765 roku, kiedy rozpoczęła działalność Akademia Szlacheckiego Korpusu Kadetów, zwana potocznie Szkołą Rycerską, utworzona w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, mianem kadetów określano uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Szkoła Rycerska była jedną z najlepszych szkół w ówczesnej Polsce, a wśród jej najsłynniejszych absolwentów byli m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Jakub Jasiński, Karol Kniaziewicz. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego korpus kadetów funkcjonował w Kaliszu, a w okresie międzywojennym – we Lwowie i w Rawiczu. W niepodległej Polsce w 1918 roku korpusy kadetów powstały w Krakowie i Warszawie. W czasach wojny polsko-bolszewickiej kadeci powyżej 17. roku życia mogli zgłosić się na ochotnika do walki. Na wieść o wybuchu III powstania śląskiego kadeci zaczęli samowolnie opuszczać szkoły i przedostawać się na Śląsk. W latach 1920-1922 teren Górnego Śląska podlegał Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej ustanowionej na mocy traktatu wersalskiego, Polska oficjalnie nie mogła angażować się w działalność powstańczą na Śląsku. Ucieczka kadetów poruszyła polską opinię publiczną. Początkowo władze wojskowe chciały ukarać zbiegłych kadetów wydaleniem z korpusu i takie represje dotknęły 33. kadetów. Pod wpływem opinii publicznej, rozkaz został odwołany.

W III powstaniu śląskim wzięło udział 120. kadetów, poległo siedmiu, a czterech odniosło ciężkie rany. 21 maja 1921 roku, w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, w bitwie pod Oleszką poniósł śmierć kadet Korpusu Kadetów nr 1 w Łabzowie – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz jako podziękowanie młodym Polakom za postawę patriotyczną i gotowość do poniesienia najwyższej ceny, w 1930 roku Marszałek Józef Piłsudski ustanowił 21 maja „Dniem Kadeta”.
Współcześnie, etos kadecki pielęgnują uczennice i uczniowie klas wojskowych, a „Dzień Kadeta” jest okazją do uhonorowania i promocji działalności szkół realizujących programy edukacyjne MON.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 24 szkoły biorące udział w programach edukacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kształci się w nich 1 930 uczniów. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium