Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 października 2023 r.
17:13

Najlepsi rolnicy i najbardziej ekologiczne gospodarstwa na Lubelszczyźnie. Wiemy, gdzie są!

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A

Znamy laureatów IV edycji konkursów Rolnik z Lubelskiego 2023 oraz Ekolubelskie 2023. Najlepsi oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek otrzymali także nagrody finansowe. Zwycięzcy najwięcej, po 2 tysiące złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone we wtorek podczas uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie.

– Celem konkursu Rolnik z Lubelskiego 2023 było nagrodzenie najlepszych rolników dbających zarówno o rozwój rolnictwa, jak i o jakość wytwarzanych produktów w gospodarstwach rodzinnych. Pokazujemy najlepszych, najbardziej innowacyjnych rolników, którzy prowadzą nowoczesne, ekologiczne gospodarstwa. Chcemy by inni podążali ich śladem – mówi Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który uhonorował laureatów i wyróżnionych rolników.

W województwie lubelskim znajduje się 190 tysięcy gospodarstw rolnych, a ich średnia powierzchnia to 8,07 ha.

W konkursie Rolnik z Lubelskiego 2023 nagrody przyznano w trzech kategoriach: produkcja roślinna, zwierzęca oraz ogrodnictwo i sadownictwo.

– W dzisiejszych czasach ważne jest żeby gospodarstwa produkowały ekologicznie, zdrowo dla nas wszystkich. Ważne jest to, co jemy. Nagroda to dla nas motywacja i nobilitacja, aby jeszcze bardziej pracować – przyznała Aneta Bańka-Klimkowska z miejscowości Ślipcze w gminie Hrubieszów, która od ponad 20 laty prowadzi wspólnie z mężem Mariuszem gospodarstwo, laureaci konkursu Rolnik z Lubelskiego 2023 w kategorii produkcja roślinna.

W kategorii produkcja zwierzęca pierwsze miejsce zajął Robert Janowski, który w gminie Cyców prowadzi Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem”, a w kategorii ogrodnictwo i sadownictwo Maciej Solis z gm. Urzędów.

Podczas gali poznaliśmy także zwycięzców konkursu Ekolubelskie 2023. .Laureaci zostali wybrani spośród rolników i przetwórców prowadzących certyfikowaną produkcję ekologiczną. Spośród 40 kandydatów pierwsze miejsce zajęli Ewa i Dariusz Pastusiak z miejscowości Szuminka w powiecie włodawskim. W gospodarstwie o pow. 260 ha już od 23 laty uprawiają metodami ekologicznymi: owies, grykę, żyto i łubin. Dodatkowo parają się ekoturystyką oraz wydobyciem piasku, a niedawno otworzyli hotel z domem weselnym.

Wyniki

EKOLUBELSKIE 2023

  1. Ewa i Dariusz Pastusiak (gm. Włodawa, pow. włodawski)
  2. Rafał Fiutka (gm. Serniki, pow. lubartowski)
  3. Gospodarstwo Ekologiczne Vita Natura EcoSusz Jolanta i Tomasz Chlebek (gm. Opole Lubelskie, pow. opolski)

Wyróżnienia: Gospodarstwo Ekologiczne Marta i Józef Rybińscy (gm. Jarczów, pow. tomaszowski), Bernard Chilczuk (gm. Sosnówka, pow. bialski),   Beata Perepeczo (gm. Hanna, pow. włodawski)

 

 

Laureaci IV edycji konkursu Ekolubelskie 2023

ROLNIK Z LUBELSKIEGO 2023

Kategoria produkcja roślinna

  1. Aneta i Mariusz Klimkowscy (gm. Hrubieszów, pow. hrubieszowski)
  2. Eryk Śliwiński (gm. Trawniki, pow. świdnicki)
  3. Wiesław Dudek (gm. Rejowiec Fabryczny, pow. chełmski)

Wyróżnienia: Adam Pelc (gm. Księżpol, pow. biłgorajski),  Sławomir Pieczykolan (gm. Leśniowice, pow. chełmski), Genowefa Matys (gm. Mełgiew, pow. świdnicki), Anna Adamowicz (gm. Piaski, pow. świdnicki), Agnieszka Kierepka (gm. Piaski, pow. świdnicki),  Agnieszka Połeć (gm. Rybczewice, pow. świdnicki), Tomasz Zieliński (gm. Bełżyce, pow. lubelski).

Kategoria produkcja zwierzęca

  1. Robert Janowski Ekologiczne Gospodarstwo „Pod Kasztanem” (gm. Cyców, pow. Łęczyński)
  2. Andrzej Freliga (gm. Żyrzyn, pow. puławski)
  3. Piotr Zając (gm. Krynice, pow. tomaszowski)

W tej kategorii wyróżnień nie przyznano.

Kategoria ogrodnictwo i sadownictwo

  1. Maciej Solis (gm. Urzędów, pow. kraśnicki)
  2. Stanisław Wójcik (gm. Mełgiew, pow. świdnicki)
  3. Tomasz Cięszczyk (gm. Chodel, pow. opolski)

Wyróżnienia: Bogdan Chruściel (gm. Fajsławice pow. krasnostawski), Dorota Żywicka gm. Wilków pow. opolski).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium