Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Użytkownik

Jak zrobić świąteczny bigos?

Utworzony przez wiesmak, 19 grudnia 2008 r. o 09:05
Generalnie występuje u mnie zasada, że mięsa z kiełbasą jest prawie tyle co kapusty. Kapustę płukam dwa razy, nie znoszę kwasowości dużej. Odgrzewany kilkakrotnie smakuje wybornie. Cały czas eksperymentuję, mój bigos jest zawsze inny, w zależności od składników. 3 kg kiszonej kapusty główka słodkiej kapusty 3 cebule 80 dag kiełbasy wędzonej 2 kg wieprzowiny 0,5 dag wędzonego boczku sól pieprz liść laurowy ziele angielskie 10 dag przecieru pomidorowego borowiki suszone przyprawy np. vegeta śliwki suszone Opis przygotowania Kapustę kiszoną przekroić kilka razy, zalać wodą i podgotować w odkrytym garnku. Słodką kapustę i obraną cebulę poszatkować, ugotować, dodać do kapusty kiszonej. Mięso pokroić na małe kawałki, smażyć na tłuszczu, gdy kapusta na pół ugotowana wrzucić mięso wraz z tłuszczem, dodać listek bobkowy, ziele angielskie, grzybki, śliwki, powoli gotować. Kiełbasę obrać, pokroić na kawałki, boczek pokroić w grubą kostkę, wytopić, włożyć do kapusty. Bigos doprawić solą, pieprzem, dodać przecier pomidorowy. Smacznego Wiesław
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
...powinna być restauracja pod patronatem "Dziennika WSCHODNIEGO" i tam serwować te smakołyki...
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Najważniejsza jest dobra kiszona kapusta nie na kwasku, potem mięso i grzyby. Mięso trzeba upiec, sos spod pieczonego daje smak. Robić trzeba 3 dni. Zamrozić. Dopiero jeść. Pozdrawiam gotujących z SULISZEM.
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Bigos staropolski Składniki: 1,5 kg kapusty kwaszonej albo 1 kg kapusty kwaszonej i 1/2 kg (mała główka kapusty białej, świeżej), 20 dag wędzonego boczku, 3 duże cebule, ok.1-1,5 kg (im więcej tym lepiej), pieczonych lub duszonych mięs: wołowiny, wieprzowiny, schabu, drobiu itp. Bigos zyskuje na smaku przez dodatek dziczyzny, np. pokrojonego w kostkę mięsa pieczonej kaczki, ale i bez dziczyzny będzie doskonały, jeśli znajdą się w nim różne gatunki mięsa. 25 dag kiełbasy i pokrojonej w kostkę szynki (może być sama kiełbasa), 10 dag śliwek suszonych, 5 dag suszonych grzybów, 5 dag smalcu, sos naturalny z pieczeni i duszonych mięs, 3-4 liście laurowe, po 8-10 ziaren pieprzu czarnego i angielskiego ziela, 2 czubate łyżki kminku, można dodać - ale niekoniecznie - 2 łyżki koncentratu pomidorowego, pieprz i sól do smaku, ewentualnie szklaneczka czerwonego wytrawnego wina. Kapustę kwaszoną pokroić i ugotować do miękkości z dodatkiem przypraw. Kapustę świeżą, białą poszatkować, sparzyć wrzątkiem, ugotować, połączyć z kapustą kwaszoną. (Uwaga! Kapustę białą i wszystkie inne składniki dodajemy już gotowe do ugotowanej wcześniej kapusty kwaszonej. Inaczej będą twarde. Dobre gospodynie wiedzą, że " w kwaśnej kapuście niczego się nie ugotuje"). Na silnie rozgrzanym smalcu zrumienić pokrojony w kostkę boczek, posiekaną cebulę i pokrojone w kawałki mięso, podlewając sosem własnym, a w razie potrzeby małą ilością wody. Dodać pozostałe, pokrojone w kostkę pieczone mięsa wraz z sosem, zalane na noc wodą i pokrojone w paseczki śliwki suszone, namoczone na noc, posiekane drobno grzyby, pokrojona w plasterki kiełbasę i ewentualnie kawałeczki szynki, jeśli ktoś lubi także koncentrat pomidorowy; jest to dodatek do bigosu nowszego pochodzenia, ale doskonale podnoszący jego smak i kolor. Wszystkie składniki należy dobrze wymieszać, doprawić do smaku pieprzem i solą i dusić razem co najmniej przez 2 - 3 godziny, na małym ogniu, stale mieszając, gdyż łatwo się przypala. Dobry bigos należy przygotować na kilka dni przed planowanym poczęstunkiem i codziennie przez go podgrzewać, przez co najmniej 1- 2 godziny. Przed podaniem na stół można do bardzo gorącego bigosu wlać szklaneczkę czerwonego wina. Bigos jest potrawą bardzo trwałą. Jeśli pozostanie po przyjęciu można przełożyć go do kamiennego garnka i przechowywać w chłodnym miejscu. Dla lepszej konserwacji należy go co 2 - 3 dni zagotować i dusić przez godzinę. Stale podgrzewany nabiera coraz szlachetniejszego smaku, zgodnie z żartobliwym powiedzeniem że "bigos jest wtedy najlepszy, kiedy go już prawie nie ma w garnku".
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Polecam na święta...po świętach... na sylwestra.... i nie tylko http://www.youtube.com/watch?v=Rb2JBW0ODNM
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz
Świąteczne karteczki dla bliskich i znajomych:) http://fw.pl/swiatecznakarteczkaszczescia Wystarczy wybrać karteczkę, wpisać krótkie życzenia i gotowe. W ten szczególny podaruj sobie odrobinę radości. Wysyłajmy sobie karteczki .  
Zgłoś do moderatora
Cytuj
Odpowiedz

Dodaj odpowiedź:

Przerwa techniczna ... ...