Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

19 października 2023 r.
9:43

W weekend odbędzie się StarFest, czyli największe święto fantastyki i popkultury na Lubelszczyźnie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 A A
20 października 2023 15:00
(fot. materiały prasowe)

Tysiące odwiedzających, blisko 400 różnorodnych wydarzeń, konkursy i spotkania z gwiazdami. W piątek w Lublinie startuje 2. edycja Fantastycznego Festiwalu Wyobraźni StarFest. To interdyscyplinarne wydarzenie dedykowane wielbicielom szeroko pojętych fantastyki i popkultury odbędzie się w dniach 20-22 października na terenie Targów Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trzydniowy festiwal StarFest to spadkobierca popularnego Falkonu. Rok temu po raz pierwszy organizatorzy słynnego lubelskiego konwentu zdecydowali się na nową formułę promującą polską scenę fantastyki, z mocnym akcentem na influencerów i youtuberów. W tym roku również obrano ten kierunek, choć Falkon wciąż pozostaje w planach - ma stanowić odrębną imprezę o zasięgu międzynarodowym.

Podobnie jak przed rokiem siedziba Targów Lublin wypełni się po brzegi atrakcjami. Nie zabraknie stoisk handlowych z książkami, komiksami czy gadżetami związanymi z popkulturą. Na uczestników tradycyjnie czekać będą zróżnicowane warsztaty tematyczne i prelekcje. W planach są m.in. warsztaty kaligrafii, szycia strojów, szermierki dawnej, przygotowywania makiet i tańców.

Jakie gwiazdy w tym roku?

Pisarze Magdalena Kozak, Agnieszka Hałas, Switłana Taratorina, Radek Rak czy Jacek Komuda, youtuberzy z kanałów "Urbex History" i "Przeciętny Człowiek", popularyzator astronomii Karol Wójcicki, dziennikarz Tomasz Wróblewski, cosplayerki z formacji Akiharu Idols czy zespół Weljar inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem - to zaledwie wybrani z gości, których będzie można spotkać w trakcie festiwalu.

- Spotkania z artystami to prawdziwa gratka dla fanów, którzy mogą zadawać pytania, zdobywać autografy i rozmawiać z osobami, które odgrywają kluczowe role w ich ulubionych produkcjach - podkreślają organizatorzy.

Strefa gier i konkurs KOSplay

Tradycyjnie nie będzie mogło zabraknąć również propozycji dla cosplayerów, którzy licznie odwiedzają konwenty w całym kraju. Konkurs Odlotowych Wcieleń KOSplay pozwoli na zaprezentowanie się przed szerszą publicznością w przygotowanym przez siebie kostiumie. Targi Lublin odwiedzą uczestnicy przebrani za największe gwiazdy popkultury: postaci z "Gwiezdnych Wojen", "Wiedźmina", komiksów Marvela, gier wideo czy mang.

Coś dla siebie znajdą ponadto wielbiciele gier planszowych, gier wideo czy sesji RPG. Na terenie Targów Lublin będzie można przetestować wybrane tytuły w strefie Games Room. Organizatorzy zapewnią bogatą bibliotekę gier oraz wytłumaczą zasady. Ci bardziej doświadczeni będą mogli z kolei wziąć udział w turniejach.

Dla każdego coś miłego

Szykowanych atrakcji ma być niemal 400, wobec tego każdy z wielbicieli szeroko pojętej fantastyki powinien znaleźć coś dla siebie. Poszczególne wydarzenia podzielone będą na specjalne bloki tematyczne. Oprócz wspomnianych już głównych punktów programu, na uczestników czekać będą chociażby blok filmowo-serialowy z projekcjami i dyskusjami, blok konkursowy z atrakcyjnymi nagrodami, czy blok kultury japońskiej, mangi i anime dedykowany miłośnikom kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zaszczepić pasję wśród najmłodszych

Jednym z założeń festiwalu StarFest jest usuwanie bariery międzypokoleniowej i dbanie o to, by pasja do fantastyki była przekazywana także najmłodszym. W związku z tym organizatorzy zaproszą dzieci do specjalnej strefy gier, zabaw i warsztatów. - Najmłodsi będą mogli tu odkrywać świat fantazji i nauki w sposób dostosowany do ich wieku. Proponowane atrakcje rozwijają wyobraźnię i kreatywność dzieci, pozwalając im na pełne zaangażowanie w festiwalową przygodę. - podkreślają twórcy festiwalu.

Bilety i noclegi

Ważną nowością będzie z pewnością "sleep room", który docenią szczególnie odwiedzający imprezę z innych miast, choć skorzystać z niego będą mogli wszyscy chętni. To miejsce przeznaczone do noclegu, gdzie uczestnicy będą mogli odpocząć po intensywnym dniu pełnym atrakcji i zabawy. Chętni powinni jednak zameldować swój pobyt na stronie internetowej festiwalu.

Bilety jednodniowe kosztują od 45 do 100 zł. Karnet na cały festiwal dostępny jest w cenie 120 zł. Wejściówki dostępne są m.in. online na platformie tobilet.pl.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej festiwalu TUTAJ

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna