Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

3 listopada 2017 r.
11:00

Jak powstaje nowotwór złośliwy?

Autor: Zdjęcie autora Promocja
0 14 A A

Listopad uznawany jest na całym świecie jako Miesiąc Świadomość Raka Płuca. W tym okresie wiele mówi się na temat choroby nowotworowej, jej profilaktyki oraz innowacyjnych metod leczenia raka. Z tej okazji portal onkologiczny zwrotnikraka.pl prowadzi kampanię edukacyjną mającą na celu szerzenie rzetelnej wiedzy o nowotworach. Przedstawiamy artykuł przygotowany przez Jarosława Goślińskiego, redaktora naczelnego portalu zwrotnikraka.pl na temat tego, jak powstaje nowotwór złośliwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY – CO TO JEST

Ludzki organizm funkcjonuje jako uporządkowane społeczeństwo komórek, w którym istnieje precyzyjny podział pracy oraz zewnętrzna kontrola namnażania i przeżycia komórek. Liczba komórek danego rodzaju znajdująca się w danym miejscu organizmu jest stosunkowo stała, dlatego nasz organizm zachowuje latami zbliżoną wielkość i wygląd. Co ważne, zdrowe komórki współpracują, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu.

W chorobie nowotworowej komórki wyrywają się spod nadzoru organizmu. Zmutowana komórka zaczyna sama wytwarzać bodziec umożliwiający jej przeżycie i rozmnażanie, a nowotwór rozwija niezależnie od sygnałów płynących z organizmu.

- Nowotwór to nabyta choroba genetyczna powstała w wyniku mutacji zachodzących w komórkach ukształtowanego organizmu. Choroba zaczyna się od mutacji w jednej komórce, która staje się komórką macierzystą nowotworu. W jej obrębie mogą zachodzić kolejne mutacje prowadzące do rozwoju coraz bardziej złośliwych podklonów. W rezultacie powstają miliardy komórek potomnych, które mogą zabić chorego – tłumaczy Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.

 

JAK POWSTAJE NOWOTWÓR ?


Szacuje się, że zdrowe komórki macierzyste tkanek człowieka mogą wykonać około 50 tzw. podziałów samoodnawiania, co umożliwia im przeżycie około 120 lat. Jest to spowodowane skracaniem końców chromosomów, tzw. telomerów. Niestety, w komórkach nowotworowych może dojść do odblokowania genu dla telomerazy czyli enzymu odbudowywującego telomery. Komórka nowotworowa staje się praktycznie nieśmiertelna.

Komórki rakowe posiadają zdolność przełamania również bariery odżywienia. W normalnych warunkach, do dowolnego miejsca organizmu dostarczana jest wyłącznie taka ilość tlenu i składników odżywczych, która jest niezbędna. Mechanizm ten posiada jednak pewne rezerwy. Jeśli w danym miejscu powstanie klon nowotworowy, może on korzystać z tej rezerwy, rozwijając liczebność komórek do około miliona – czyli wielkości główki od szpilki.

Po przekroczeniu wspomnianej granicy, niewielka część komórek nowotworowych umiera z powodu głodu w mechanizmie martwicy. Śmierć w wyniku martwicy jest rozpoznawana przez makrofagi patrolujące tkanki organizmu jako rana. Makrofagi inicjują proces gojenia i wydzielają cytokiny pobudzające wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych i poprawę zaopatrzenia w tlen oraz substancje odżywcze, co umożliwia dalszy rozrost nowotworu.

Guz nowotworowy (nowotwór pierwotny lub guz przerzutowy) staje się wykrywalny, kiedy osiągnie średnicę około 1 cm (jest to około miliarda komórek). Nowotwór złośliwy zabija człowieka, kiedy osiągnie około biliona komórek.

Podsumowując - rozwój nowotworu odbywa się przez kolejne stadia: inicjacji, promocji, progresji, tworzenia guza, przerzutów i wywoływania skutków miejscowych i ogólnoustrojowych. Na szczęście, współczesna onkologia posiada metody lecznicze skierowane przeciwko każdemu z tych etapów.

- Warto w tym miejscu podkreślić znaczenie czujności onkologicznej, która powinna obowiązywać całe społeczeństwo. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na zastosowanie skutecznej terapii onkologicznej. Nowotwór to nie wyrok – dodaje Jarosław Gośliński z portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl

Pozostałe informacje

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!
Na żywo/ZDJĘCIA
galeria

Trwa pierwsze posiedzenie Sejmiku. Radni wybrali przewodniczącego. A kto będzie marszałkiem i znajdzie się w Zarządzie Województwa? My już wiemy!

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa pierwsza sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego VII kadencji (2024-2029). Przewodniczącym Sejmiku został prof. Mieczysław Ryba, którego w tajnym głosowaniu poparło 22 z 33 radnych. Za chwilę poznamy jego zastępców, a także marszałka województwa lubelskiego, dwóch wicemarszałków i dwóch członków Zarządu. We władzach Województwa nastąpią kolosalne zmiany. Według naszych informacji swoje stanowisko zachowa jedynie marszałek Jarosław Stawiarski!

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Rozbito międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Straży granicznej wspólnie z niemiecką policją zatrzymali organizatora nielegalnej migracji.

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było
Wybory 2024

Wybrani, ale nieobecni. Radni nie przyszli, sesji nie było

Miała byś sesja, ale do skutku nie doszła. Bo większość radnych, na dodatek z jednego komitetu, po prostu się na niej nie pojawiła. Nie było więc ślubowania. Wybrany w pierwszej turze wójt również nie został zaprzysiężony. Sytuacja w gminie Księżpol to ewenement na skalę kraju.

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium